Top facebook2x Top twitter2x Top phone2x 01548 842593 Top email2x Email us Top subscribe2x Subscribe Top webcam2x Webcam Top search2x Basket Login Join
Home / News / Salcombe Yacht Club 2021 Sailing Club Series Race 3
Home / News / Salcombe Yacht Club 2021 Sailing Club Series Race 3

Salcombe Yacht Club 2021 Sailing Club Series Race 3

879669 orig
Published 11:40 on 9 Jun 2021

The third race of the Salcombe Yacht Club Sailing Club Series took place on Saturday 5th June under the watchful eye of PRO Andrew Stirling.  There was a gentle breeze from the southern quadrant over a neap low tide.

The Junior Handicap fleet opened proceedings with a Millbay to Crossways twice course, contested between the Toppers of Issy Wood and Freddie Reynolds, with Issy taking the winning bell.

The Medium Handicap was hotly contested between the Laser Radials with George Alexander taking control on the first beat to the finish, with Ru McColl in runner up place.

It was good to see a growing Aero fleet making up the numbers of the Fast Handicap Fleet.  The Aero of Tim Fells held on to the back of the Merlin Rocket of stalwarts Graham and Fiona Cranford Smith, with the Aero of Clare Booth making up the podium.

Seventeen sailors made the Solo start, the majority contesting the Portlemouth pin end.  Paul Ellis, Tim Law and Simon Dobson picked the port shift at Biddle Head to round Crossways ahead of the pack, drawing ahead in clear air to Gerston.  By Gerston Paul had built up a sufficient lead to wait for Tim to catch up for a spot of tuning, Tim broke through to take the lead, and Simon overtook Paul at Crossways on the last lap as the wind went light.

In the Yawls, James Greenhill and Nicky Bass drove Black Betty, complete with new mast and sails to a narrow win on handicap over Andrew Wood and Tim Petitt, and with some luffing shenanigans within the modern fleet boats saw Martin Beck secure third place on handicap.

A great days sailing, with most fleets taking over two hours to complete the course, so no thirty minute races at Salcombe!

Results

Junior Handicap

1st           Topper                                 Issy Wood

2nd          Topper 48172                     Freddie Reynolds

Medium handicap

1st           Laser Radial 210001         George Alexander

2nd          Laser Radial 191271         Ru McColl

3rd           Laser Radial 209997         Andrew Groves

Fast Handicap

1st           RS Aero 7 1505                  Tim Fells

2nd          Merlin Rocket 3769          Graham and Fiona Cranford Smith

3rd           RS Aero 7 1517                  Clare Booth

Solo

1st           Solo 5743                             Tim Law

2nd          Solo 5898                             Simon Dobson

3rd           Solo 5574                             Paul Ellis

Salcombe Yawl

1st           Yawl 138                               James Greenhill and Nicky Bass

2nd          Yawl 97                                 Andrew Wood and Tim Petitt

3rd           Yawl 181                               Martin Beck

Last updated 11:40 on 9 June 2021

© 2021 Salcombe Yacht Club powered by Sailing Club Manager